Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

   
   
   
 

Stiavnica je prihranicné kúpelné mesto susediace so Slovenskom. Vzhladom na svoju specifickú mikroklímu a prítomnost minerálnych pramenov sa mesto specializuje na liecbu ochorení dýchacích ciest, tráviaceho a mocového, ako aj pohybového ústrojenstva.
Kúpele okrem iného ponúkajú procedúry v inhalatóriu, ktoré je vybavené unikátnymi vzduchovými komorami urcenými na liecbu plúcnych ochorení a solankovými komorami, v ktorých prebiehajú inhalácie úcinné v liecbe bronchiálnej astmy.
Stiavnica kladie velký dôraz na rozvoj sportu, cestovného ruchu a rekreácie, rovnako organizovanej, ako aj individuálnej. Poskytuje vynikajúcu turistickú základnu schopnú prijat niekolko tisíc návstevníkov, ktorým poskytuje ubytovanie v izbách s rôznym standardom, od apartmánov v hoteloch, penziónoch, izbách v kúpelných domoch, vilách a rekreacných domoch, po ubytovanie na súkromí, v turistických ubytovniach a kempingoch. Ponúka aj mnohé moznosti na aktívne trávenie volného casu.
Hory porastené lesmi s bohatou flórou a faunou sem kazdorocne prilákajú priaznivcov pesej turistiky.
Pocetné turistické trasy vedú na najvyssie vrcholy horských masívov Pieniny a Gorce a do prírodných rezervácií Wawoz Homole, Wysokie Skalki a do jeden z najkrajsích rezervácií Bielej vody, bohatej na malebné skaly a skalné prahy, tvoriace tiesnavy a vodopády. Chodníky sú prispôsobené fyzickým schopnostiam priemerného uzívatela.
V samotnom centre Szczawnice sa môzete previest stvormiestnou sedackovou lanovkou na stít Palenica, odkial sa môzete pokochat výhladom na nádhernú panorámu Tatier, Pienin, Beskidu Sadeckého a celej Szczawnice.
Vedla na Szafranovke susediacej s Palenicou bola postavená bobová dráha zaujímavá pre deti aj dospelých. Turisti, ktorí dávajú prednost rýchlejsím spôsobom pohybu po okolí sa potesia pocetným cyklotrasám a chodníkom na jazdu na koni s rôznym stupnom nárocnosti.
Na mieste v pozicovni sportových potrieb si môzete pozicat horský bicykel a v zrebcinci si vybrat z bohatej ponuky podujatí organizovaných na konoch.
Milovníci vodných sportov si môzu vdaka vratkému prúdu Dunajca vyskúsat svoje zrucnosti, pozicaním kajaku a zdolávaním slalomovej trate vedúcej pozdlz trasy splavu Dunajca.
V horských riekach a bystrinách si priaznivci) rybaciek nájdu vela miest, na ktoré sa budú chciet vrátit.
Rieka Dunajec a jej prítoky sú najväcsím a najoblúbenejsím miestom rybolovu na musku v Polsku a predovsetkým oblastou s výskytom pstruha potocného, lipna a hlavátky. Rozmanité loviská, nádherné scenérie a cisté horské rieky svojím sarmom pritiahnu vsetkých milovníkov rybárcenia.
Pobyt v Szczawnici je tiez skvelá prílezitost spoznat caro Pieninského národného parku, navstívit blízke hrady Czorsztyn a Niedzica, plavit sa lodou po Czorsztynskom jazere a zazit jednu z najmalebnejsích turistických atrakcií Pienin, splav Dunajca na pltiach na úseku s dlzkou 18 km, ktorý kazdorocne absolvuje zhruba 250 000 ludí.
Szczawnica je zaujímavá aj v zime. S prvým snehom sa premiena na centrum zimných sportov.
Na teréne mesta - v centre, Jaworkách a pod Durbaszkou - sa nachádzajú lyziarske vleky a zjazdovky pre zaciatocníkov, ako aj pokrocilých lyziarov.
Skúsenejsí lyziari sa potesia umelo zasnezovanej zjazdovke na svahoch Palenice, ktorá získala homologáciu FIS, a usporadúvajú sa na nej závody v alpskom lyzovaní. Moznost plne si vychutnat lyzovanie, aj pre fanúsikov rekreacného jazdenia, poskytne sprevádzkovaná osvetlená zjazdovka s dlzkou 1800 m - Palenica II.
Na nadsencov snowboardingu tu v hornej casti svahu caká rampa na halfpipe, ktorá do Szczawnice pritahuje coraz väcsí pocet priaznivcov snowboardingu.
V Szczawnici sa nachádza viacero pozicovní lyziarskeho a snowboardového vybavenia. Na zjazdovkách ponúkajú svoje sluzby kvalifikovaní lyziarski instruktori. Bohatstvo horskej krajiny a kúzlo kúpelnej architektúry z devätnásteho storocia v kombinácii so sirokými moznostami aktívneho odpocinku priláka kazdý rok coraz väcsiu skupinu milovníkov prírody a prírodných krás tunajsieho okolia.

 
   
   
   
   
 
 
© Urząd Miasta i Gminy Szczawnica, realizacja projektu: Verakom